обложка мультиклапан

Мультиклапан для ГБО: функції та види

 

Мультиклапан — важливий елемент газобалонного обладнання який кріпиться на горловині газового балона та являє собою блок арматури. Призначений для безпечного наповнення балону, зберігання і подачі пропан-бутану через магістраль до редуктора. На мультиклапані також встановлюється механічний або електронний датчик рівня газу.  У статті розглянемо будову та функції, надамо рекомендації щодо вибору даного пристрою.

 

Для чого потрібний мультиклапан

Пристрій складається з багатьох елементів які регулюють рівень тиску та подачу палива в редуктор:

 

●        Обмежувач наповнення. Під час заправки балон наповнюється газом на 80 %, інші 20 % складає парова подушка яка забезпечує необхідний тиск. Обмежувач фіксує момент заповнення до необхідної норми та відсікає подальшу подачу палива;

 

●        Пружинний клапан скидання надлишкового тиску (PRV). Якщо тиск у балоні перевищує 25 атм., запобіжний клапан у вигляді пружини відкривається та скидає надлишок газу для зменшення тиску у балоні. При нагріванні газ розширюється, а при відсутності достатнього простору для розширення в балоні, відповідно, утворюється надлишковий тиск.

 

●        Термоплавкий (пожежний) клапан аварійного скидання (RPD). На клапані міститься спеціальна плавка вставка. У випадку пожежі, при температурі понад 110⁰ С, олово плавиться і створює додатковий отвір виходу газу для зменшення тиску в балоні. Це запобігає можливому вибуху балона.

 

●        Швидкісний клапан. Якщо трубопровід пошкоджується — з’являється небезпека швидкого витоку газу. За різкого збільшення швидкості витоку клапан перекриває подачу в газову магістраль;

 

●        Електромагнітний клапан на виході. Обмежує подачу газу якщо система запалювання авто вимкнена або у випадку аварійної ситуації;

 

●        Зворотний клапан на вході. Елемент запобігає витоку газу після завершення заправки та відключення заправного пістолета.

 

●        Ручний клапан на виході. Перекриває подачу газу до редуктора під час обслуговування газобалонного обладнання. Також вентиль можна закрутити в тому випадку, якщо є підозра на витік газу.

 

влаштування мультиклапана

 

Як вибрати мультиклапан

Щоб вибрати мультиклапан для ГБО 4 покоління потрібно звернути увагу на низку параметрів: технічні характеристики, клас та виробника. Не рекомендуємо купувати найдешевший або вживаний пристрій, адже від нього залежить безпека експлуатації автомобіля.

 

За технічними характеристиками


Мультиклапан ГБО підбирають залежно від різновиду балону, оскільки пристрої для циліндричних і тороїдальних балонів відрізняються розміром та кутом горловини. Розмір мультиклапана в циліндричних балонах залежить від діаметру балона, а в тороїдальних від висоти. Варіанти кутів горловини для встановлення в циліндричних — 0⁰,  30⁰ та 90⁰, а в тороїдальних залежать від типу балона — для внутрішніх складає 30⁰, а для зовнішніх — 0⁰. Якщо підібрати мультиклапан неправильно, то буде постійний недобір газу.

 

Також варто враховувати потужність двигуна автомобіля. Якщо потужність складає понад 140–150 к.с., рекомендується встановлювати мультиклапани підвищеної продуктивності EXTRA класу з 8 мм діаметром вихідного каналу під трубку газової магістралі.

 

За класом


Мультиклапани класифікують за трьома класами безпеки:

 ●        Клас B. Пристрої класу B — найпростіші та найдавніші. Вони складаються з обмежувача наповнення, швидкісного, зворотнього й ручного клапанів. Виробники вже не виготовляють такі клапани, тому вони трапляються тільки на старих системах ГБО;

 

●        Клас A. Пристрої додатково комплектуються запобіжним клапаном надлишкового тиску. На сьогодні це поки найпоширеніші мультиклапани, але вони виготовлені за застарілими європейськими правилами 67R-00, які заборонено встановлювати  в Україні.

 

●        Клас Евро. Мультиклапани даного класу ще додатково оснащуються термоплавким клапаном та електроклапаном ГБО — це гарантує повну безпеку газобалонного обладнання згідно з сучасними європейськими правилами 67R-01.

 

 мультиклапан в балоні

 

За виробником


Якщо ви встановлюєте ГБО або вам потрібна заміна мультиклапана ГБО, ми рекомендуємо обирати обладнання відомих виробників: OMB, Tomasetto, BRC, Lovato. Якість цих мультиклапанів доведена часом, вони входять у комплекти ГБО всіх основних виробників.

 

Іноді виникають несправності мультиклапана ГБО. Серед найбільш поширених: неповне заповнення балону, неправильна робота відсікача, заклинювання поплавка та вихід з ладу електромагнітної котушки.